[section=Prihlásenie k trvalému pobytu]

Čo potrebujeme:

• platný občiansky preukaz (v prípade, že sa občan prihlasuje z iného mesta je potrebné predložiť aj ďalšie doklady na overenie údajov, ktoré sa v občianskom preukaze nenachádzajú, t.j. rodný list, sobášny list, rodné listy detí, rozsudok o rozvode; pri prihlasovaní zo zahraničia osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky)
  • doklad o oprávnení užívať byt, alebo inú obytnú miestnosť:
    • zmluva o nájme bytu – v prípade, že sa jedná o užívateľa bytu
    • list vlastníctva – v prípade, že sa jedná o majiteľa rodinného domu, alebo bytu odkúpeného do osobného vlastníctva
    • zmluva o podnájme medzi užívateľom bytu a žiadateľom doložená súhlasom majiteľa bytu v prípade, že sa jedná o byt, ktorý ešte nie je odkúpený do osobného vlastníctva
    • čestné prehlásenie s overeným podpisom, v ktorom majiteľ rodinného domu, alebo bytu v OV vyjadrí súhlas na prihlásenie dotyčnej osoby k trvalému pobytu
  • Uvedené doklady musia byť overené a platné; nesmú mať starší dátum ako 3 mesiace!

Súvisiace predpisy

• zákon č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov v znení zákona č. 454/2004 Z.z.
  • zákon č. 224/2006 Z.z. § 10 o občianskych preukazoch

• 5 EUR

Upozornenie

• následne po zaevidovaní zmeny trvalého pobytu Obecným úradom je občan povinný dostaviť sa na OR PZ za účelom vybavenia nového občianskeho preukazu