Evidencia obyvateľstva

Prihlásenie k trvalému pobytu

Čo potrebujeme

1. Platný občiansky preukaz (v prípade, že sa občan prihlasuje z iného mesta je potrebné predložiť aj ďalšie doklady na overenie údajov, ktoré sa v občianskom preukaze nenachádzajú, t.j. rodný list, sobášny list, rodné listy detí, rozsudok o rozvode; pri prihlasovaní zo zahraničia osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky)
  2. Doklad o oprávnení užívať byt, alebo inú obytnú miestnosť
  • Zmluva o nájme bytu – v prípade, že sa jedná o užívateľa bytu
  • List vlastníctva – v prípade, že sa jedná o majiteľa rodinného domu, alebo bytu odkúpeného do osobného vlastníctva
  • Zmluva o podnájme medzi užívateľom bytu a žiadateľom doložená súhlasom majiteľa bytu v prípade, že sa jedná o byt, ktorý ešte nie je odkúpený do osobného vlastníctva
  • Čestné prehlásenie s overeným podpisom, v ktorom majiteľ rodinného domu, alebo bytu v OV vyjadrí súhlas na prihlásenie dotyčnej osoby k trvalému pobytu

Uvedené doklady musia byť overené a platné; nesmú mať starší dátum ako 3 mesiace!

Súvisiace predpisy

Zákon č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov v znení zákona č. 454/2004 Z.z.

Zákon č. 224/2006 Z.z. § 10 o občianskych preukazoch

5 EUR

Upozornenie

Následne po zaevidovaní zmeny trvalého pobytu Obecným úradom je občan povinný dostaviť sa na OR PZ za účelom vybavenia nového občianskeho preukazu

Zrušenie trvalého pobytu

Čo potrebujeme

• Nie je potrebná žiadna agenda

Upozornenie

Trvalý pobyt môže občan zrušiť len v prípade trvalého opustenia Slovenskej republiky (a odovzdá občiansky preukaz na OR PZ). Inak sa doterajší pobyt zruší prihlásením sa na nový trvalý pobyt. Ak sa občan prihlási na trvalý pobyt v inom meste, zabezpečí príslušný OÚ nahlásenie tejto skutočnosti do miesta predchádzajúceho pobytu

Hlásenie prechodného pobytu

Čo potrebujeme

2. Doklad o oprávnení užívať byt, alebo inú obytnú miestnosť:
  • Zmluva o nájme bytu – v prípade, že sa jedná o užívateľa bytu

Prechodný pobyt je obmedzený – min. 90 dní a max. 5 rokov

Zrušenie prechodného pobytu

1. Platný občiansky preukaz
  2. Potvrdenie o prechodnom pobyte, ktorý chce občan zrušiť (bolo mu vystavené v čase prihlásenia prechodného pobytu)

Upozornenie

Prechodný pobyt zaniká automaticky uplynutím doby, na ktorú bol prihlásený

Samospráva

V marci prach, istý hrach.

Ak sa do Jozefa s vetrom sneh vyduje, peknú k Veľkej noci chvíľu prorokuje.