Vznik Dražkoviec

Naša obec vznikla na území zvanom Sclouna, podľa historika Jána Šikuru Sclouna pravdepodobne znamená Sklabiňa, kráľovský hrad. Neskoršie ju Ondrej Ivanka pomenoval Jurdánskou zemou a v jej strede medzi potokmi, ktoré pomenoval Jordán a Cedrón vznikla obec Dražkovce. (Pozn. Ondrej Ivanka sa v roku 1218 s uhorským kráľom Jeruzalemským zúčastnil na výprave v Svätej zemi proti pohanom. Šťastlivo sa vrátil z výpravy domov a bol za hrdinskosť odmenený majetkom medzi týmito potokmi. Tiež dal postaviť na blízkom kopci kostol a pomenoval ho kostolom Sv. Heleny, ktorá našla kríž Ježiša Krista).

Táto krajina bola rozdrobená a znovu delená za panovania kráľa Bela IV po prehratej bitke proti Tatárom pri Jelšave. Za preukázané služby kráľovi Belovi IV dostali synovia Ivankovi, bratia Dražkov a Mikola, v roku 1242 600 jutár zo severozápadnej časti Jordánskej zeme a tým, že sa usadili na severnej časti obce Jordánföld položili základ obce Dražkovce, pomenujúc ju podľa staršieho z nich, Dražka.

Potomci Dražka a Mikolu za priezvisko používali spočiatku meno Dražkov, neskôr Dražko, a od roku 1487 sa ich obec i potomci menujú Dražkovitš. Neskôr prevezmú meno Dražkovský a nakoniec Dražkóczy. Potomci Dražkovcov sa natoľko rozmnožili, že miesto priezviska Dražkóczy začali užívať mená Krasnec a Ilgo, ktoré až dodnes nesprávne užívajú, zanechajúc svoje pôvodné priezvisko. V polovici XIII. storočia vznikli na území Jordána osady Dolné Jaseno, Tomčany a v bezprostrednej blízkosti Dražkovskej osady sa usadili Ivankovci a Bohunkovci. Odtiaľ aj pomenovania Dražkoviec – Ivankovská a Bohunkovská strana.

V roku 1263 kráľ Belo IV daroval najjužnejšiu časť zeme Jordánskej Nackovi, jeho syn bol Boock (dnes Buoc). Obec bola pomenovaná podľa polohy zeme, Dolinou. Táto bola samostatnou obcou až do roku 1886, kedy bola pripojená k Dražkovciam. Bohunkovci sa spomínajú až v 15. storočí. Najstarší známy praotec tejto rodiny je Bohunka, ktorý sa spomína v roku 1414 ako majiteľ na Doline. Rodina Bohunkovská mala vždy záujem o dražkovské veci a bola spriaznená s dražkovskými zemanmi a Ivankovcami. V XV. storočí prijali medzi seba rodinu Ceperovskú, ktorá sa usadila na Doline a odtiaľ do Dražkoviec, kde sa spomínajú od roku 1477. Ceperovci sa dostali medzi dražkovskými zemanmi do popredia, hoci ani neboli z pokolenia Dražkovho, ako sa to mylne uvádza. Z tohto pokolenia pochádzali len rodina Krasnecová a Ilgová.

Kráľ Belo IV v roku 1249 daroval 450 jutár zo severozápadnej časti Jordánskej zeme trom bratom, Thomovi, Masthiovi a Benovi, pod podmienkou, že vstúpia do jeho armády. Podľa mena najstaršieho brata dostala obec meno Thomkaháza. Neskôr, v XVI. storočí sa už menuje Tomčany. Členovia všetkých rodín už od XV. storočia pôsobia vo verejnom živote (notári, advokáti, vedci).

Vidíš v marci chlapa nahatého, volíš vidieť vlka chlpatého.

Jozef mosty stavia, Ďuro /24.4/ do poľa vyháňa.