História

Obec leží v časti Turčianskej kotliny v kotlinke Sklabinského potoka. Z osídlenia z eneolitu je doložený archeologický nález kamenných sekeromlatov srdcovitého tvaru z chotára obce a z veľkomoravského obdobia z 9. stor. pohrebiská v časti Mohylky medzi Dražkovcami a Tomčanmi. Časť Dolina (tiež nazývaná Jordánom) sa spomína v r. 1249. Ivankovská Strana sa v listinách uvádza v r. 1351. Bohunkovská Strana vznikla v r. 1415 a Svätá Helena sa spomína ako osada r. 1477. Tieto zemianske osady boli spojené v období druhej pol. 19. a začiatkom 20. stor. Obyvatelia obce sa prevažne zaoberali poľnohosp.. JRD vzniklo v r. 1950. V obci sa nachádzajú dve zemianske kúrie, jedna postavená v prvej pol. 18. storočia, druhá klasicistická z prvej pol. 19. stor.

Prvá zmienka o obci je z roku 1242.

Za obcou na návrší medzi Dražkovcami a Diakovou sa nachádza rannogotický rím. kat. kostol z obdobia okolo r. 1300 a renesančne prestavaný v r. 1611.

dnes, piatok 3. 2. 2023
sneženie 2 °C -9 °C
sobota 4. 2. sneženie 2/-8 °C
nedeľa 5. 2. zamračené -2/-16 °C
pondelok 6. 2. zamračené -3/-16 °C

Meniny má Blažej, Celerín, Celerína

Čo veľký zameškal /január/, to malý /február/ doháňa.

Na sv. Blažeje slnko ešte nehreje.