Komunálný odpad

V čase, keď naša spoločnosť produkuje nadmerné množstvo odpadu, je na mieste zaujímať sa, čo sa deje s vecami, ktoré sme ešte pred chvíľou nevyhnutne potrebovali, a ktoré sa po zahodení stávajú pre nás bezcenným odpadom. Umiestňujeme ich napríklad na skládku. Skládkovanie je pritom ten najnevhodnejší spôsob zneškodňovania odpadu, pretože zmesový, neroztriedený odpad bez prístupu kyslíka je veľmi ťažko a pomaly rozložiteľný, zo skládky uniká množstvo nebezpečných plynov a kvapalín (reakciou dažďovej vody s kovmi, nebezpečnými odpadmi).

Ak nám záleží na našej budúcnosti, ak chceme nielen nám, ale aj ďalšej generácií umožniť prežiť život v relatívne zdravom prostredí, v ktorom môžeme dýchať čistý vzduch a piť čistú vodu, je najvyšší čas prehodnotiť svoj prístup k tvoreniu odpadov a celkovo aj k spôsobu života.

Dôležité je najmä

• predchádzať vzniku odpadov a obmedzovať ich tvorbu
  • zhodnocovať odpady recykláciou a opätovným použitím
  • využívať odpady ako zdroj energie
  • ak nie je možný iný postup, zneškodňovať odpady zdravie neohrozujúcim spôsobom

Nebezpečné skládkovanie

Množstvo odpadu ukladaného na skládku sme schopní znížiť na polovicu, prípadne i menej, a to hlavne dôsledným triedením recyklovateľných zložiek odpadu (papier, sklo, plasty, kovové obaly, tetrapaky) a kompostovateľných zložiek odpadu (odpad zo zelene a kuchynský odpad). Tým by sme výrazne zlepšili stav životného prostredia.

Samospráva

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Keď sa deti v marci vonku hrajú na šintra, na Vianoce je biela zima.

Veľký piatok pochmúrny, zvestuje rok neúrodný.